Sadzenie warzyw


28 września 2012

Wczesne plony to nowalijki, które mogą być wyprodukowane z rozsad. Taką produkcję można założyć w domowych skrzyneczkach, w specjalnych rozsadnikach, przechowując rośliny na parapetach. Na działkach warto zbudować inspekty, albo tunele foliowe do hodowli warzyw. Na początku nasiona należy wysiać do większych pojemników, a później przepikować roślinki do mniejszych pojemników. Do skrzynek wolno wysiewać: sałatę, wczesne kalafiory, selery, pomidory, szczypiorek, wczesne kapusty, cebule, pory, ogórki. Ziemię do wypełniania pojemników z rozsadami kupujemy w sklepach ogrodniczych. W sprzedaży są różne pojemniki, doniczki do siania, a także pikowania sadzonek. Dla polepszenia struktury ziemi trzeba dodać do niej trochę piasku.

Przy produkcji rozsad najważniejszym czynnikiem jest podłoże, jego wilgotność oraz temperatura. W początkowej fazie naczynia z rozsadami muszą być przykryte szybą. Rośliny należy podlewać systematycznie, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Sadzonki można też kupić w sklepach ogrodniczych, ale wtedy trzeba dokładnie sprawdzić ich wygląd. Należy zwrócić uwagę na to, jaka jest ich grubość, czy nie mają żadnych przebarwień, czy korzenie są dobrze rozwinięte. Tylko zdrowe sadzonki wydają dobre plony.

Ogrodnicy powinni unikać sadzenia pomidorów w pobliżu ogórków, a także ziemniaków (spis potraw z ziemniaków). Badania stwierdzają, że dobre sąsiedztwo warzyw oraz roślin uprawnych, korzystnie wpływa na wielkość plonów, wzrost roślin, kondycję zdrowotną roślin, ograniczenie szkodników i chorób. Sąsiedztwo ogórków i bazylii znacznie zmniejsza rozwój mączniaka rzekomego. Kapusta bardzo dobrze rośnie w pobliżu cebuli, kopru, tymianku, szałwii. Bielinka kapustnika, który jest głównym szkodnikiem kapusty, odstraszają pomidory oraz aromatyczne zioła, szałwia, mięta, tymianek, rozmaryn. Nie wolno sadzić kapusty obok truskawek.


Tagi: , , , ,